logo

خراب شدن روغن حیوانی

۰۶ اسفند ۱۳۹۷ 0
خراب شدن روغن حیوانی

علائم خراب شدن روغن حیوانی چیست؟

تقریبا همه ما نام روغن حیوانی را شنیده ایم و حتی ممکن است در طبخ غذا نیز از آن استفاده کرده باشیم. روغن حیوانی، روغنی زرد رنگ است که از کره های پاستوریزه بسیار چرب تر می باشد. این روغن از شیر گوسفند، بز یا گاو تهیه می شود و عطر و طعم بسیار لذیذی دارد. علاوه بر طعم خوش آن، روغن حیوانی سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی بوده و مصرف متعادل آن برای بدن مفید است. اما پس از تهیه این محصول باید از خراب شدن روغن حیوانی جلوگیری کرد و آن را در محلی مناسب نگهداری نمود.

در ادامه با آرتیشو همراه باشید

خواص روغن حیوانی

روغن حیوانی به دلیل آنکه از شیر دام بدست می آید، محصولی بسیار مفید است و عطر و طعم آن نیز با توجه به نوع علف و گیاهانی که دام ها می خورند، اندکی متفاوت خواهد بود. اما خراب شدن روغن حیوانی باعث تغییر ناخوشایند در طعم این ماده غذایی مفید خواهد شد.

با چند نشانه کاملا مشخص می توانید روغن فاسد را شناسایی نمایید اما پیش از پرداختن به علائم خراب شدن روغن حیوانی، بهتر است با ۵ مورد از خواص شگفت انگیز آن آشنا شوید.

  • بوریک اسید موجود در روغن حیوانی، موجب تقویت دیواره روده می شود.
  • این روغن در دمای بالا و هنگام سرخ کردن غذا نمی سوزد، دود نمی کند و گازهای مضر تولید نمی نماید.
  • در روغن حیوانی مقادیر زیادی ویتامین A، E و K2 یافت می شود.
  • این روغن کلسترول خوب یا HDL را در خون افزایش می دهد.
  • یکی از مزایای استفاده از روغن حیوانی آن است که اگرچه از شیر دام ها تهیه می شود، اما مقدار لاکتوز موجود در آن بسیار کم بوده و حتی افرادی که به لاکتوز حساس هستند نیز می توانند از طعم و خواص آن استفاده نمایند.

 

نشانه های خراب شدن روغن حیوانی

روغن حیوانی نیز مانند سایر روغن ها در مجاورت رطوبت و تابش نور مستقیم، خراب می شود. در ادامه چند راه ساده برای تشخیص خراب شدن روغن حیوانی مطرح شده است:

  • طعم تیز و اندکی تلخ روغن، یکی از بارزترین نشانه های فاسد شدن روغن حیوانی است.
  • تغییر در رنگ روغن دومین نشانه فاسد شدن روغن حیوانی می باشد.
  • در صورتی که بوی روغن نسبت به گذشته افزایش یافته یا تغییر کرده، به معنی خراب شدن آن است.
  • چهارمین نشانه خراب شدن روغن حیوانی مشاهده کپک روی آن است که برای سلامتی بسیار خطرناک است.
  • دود کردن سریع روغن، می تواند گواه دیگری بر خرابی روغن حیوانی باشد. زیرا روغن حیوانی سالم نقطه دود بالایی دارد و حتی تحمل حرارت بالا در هنگام سرخ کردن مواد غذایی را نیز دارا است.

 

شرایط نگهداری روغن حیوانی

مطلوب ترین شرایط برای جلوگیری از خراب شدن روغن حیوانی، قرار دادن آن در محلی خشک و خنک و بدور از تابش نور خورشید است.

بهترین ظرف برای نگهداری روغن حیوانی هیزه یا همان خیک است. اما نگهداری از خود خیک بسیار سخت است . برای ماندگاری بیشتر روغن حیوانی باید آن را در ظرفی در بسته ی محکم نگهداری کنید به طوریکه کمترین نفوذ هوا و نور را داشته باشد

به طور تقریببی روغن حیوانی اگر شرایط نگهداری مناسبی داشته باشد تا دو سال میتوان نگهداری کرد . در شرایط ایده آل یعنی نگهداری روغن حیوانی در هیزه تا ۱۰۰ سال نیز کاملا سالم میماند

شما میتوانید برای نگهداری روغن حیوانی آن را داخل یخچال نگهداری کنید اما اگر دمای خانه شما بین ۱۵ تا ۲۰ درجه است میتوانید با خیال راحت در کابینت نگهداری کنید

 

برای خرید روغن حیوانی اصیل کرمانشاهی اینجا را کلیک کنید

برچسب ها:
آخرین مطالب آرتیشو مشاهده تمام مطالب

© - شرکت وایا پرداز پارسیان زاگرس. آدرس : کرمانشاه ، بلوار گلریزان ، ساختمان آرتیشو - تلفن: 38357461-083