logo

عرق خارشتر و سنگ کلیه

۳۰ آبان ۱۳۹۶ 0
عرق خارشتر و سنگ کلیه

خارشتر که نام دیگر آن علف ترنجبین است گیاهی است پایا از خانواده باقلائیان و از بنشن ها بشمار میرود. این گیاه بصورت درختچه های کوچک که ارتفاع آن کمتر از یک است. ریشه ی درخت خارشتر بسیار عمیق است و با توجه به اینکه این گیاه در مناطق کویری رشد میکند باعث عمیقتر شدن ریشه برای رسیدن به آب میشود لذا از آن به عنوان یکی از عوامل تخریب بناها یاد میشود. تاثیر عرق این گیاه برای سلامتی به خصوص عرق خارشتر و سنگ کلیه استفاده از این گیاه را بسیار سودمند کرده.

خارشتر گیاهی است خودرو که در شهرهای مرکزی ایران به وفور دیده میشود و یکی از علوفه های خوراکی برای شتر ها  بز هاست.

عرق خارشتر و سنگ کلیه

خارشتر یکی از موثرترین گیاهان برای دفع سنگ کلیه و مثانه است. سنگ کلیه اغلب به دلیل بالا بودن میزان کلسیم و اسیداوریک در ادرار تشکیل میشود، که مصرف عرق خارشتر باعث کم شدن این موضوع میشود. از دیگر تولید سنگ کلیه برخی از بیماریها مانند پرکاری غده پاراتیروئید، بیماری‌های التهابی روده، نقرس، عفونت ادراری، کم آبی بدن و غیره می باشند.

با توجه به موارد ذکر شده برخی از افراد با تجویز رژیم های غذایی نادرس اقدام به حذف شیر و لبنیات از سفره ی غذایی خود میکنند و این مورد باعث بروز بیماریهایی نظیر پوکی استخوان شدید خواهد شد. اما در طب سنتی با تشخیص نوع سنگ تشکیل شده در کلیه و مثانه و همچنین مزاج فرد درمان مناسب تجوز میشود که یکی از این درمانها استفاده از رابطه ی عرق خارشتر و سنگ کلیه است.

 

درمان سنگ کلیه با خارشتر در طب سنتی

عرقیات گیاهی که برای دفع و پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه تجویز می‌شوند بسته به مزاج فرد بیمار و ترکیب شیمیایی سنگ متفاوت هستند. استفاده از عرق خارشتر از گذشته برای پیشگیری و دفع سنگ‌های کلیوی تجویز می‌شده است. عرق خارشتر باعث دفع سنگ‌هـای کلیـه و مجاری ادرار با منشاء اگزالات کلسیم می‌شود، همچنین عرق خارشتر ضد اسپاسم کلیوی، ضد قولنج‌های کلیوی و ضد عفونت‌های کلیوی می‌باشد.

بطور کلی برای دفع و پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه اغلب از عرقیجات گیاهی استفاده میشود که این موضوع بسته به نوع مزاج فرد و همچنین جنس سنگ کلیه متفاوت است. عرق خارشتر علاوه بر خاصیت پیشگیری و دفع سنگ های کلیه، ضد اسپاسم کلیوی، ضد قلج های کلیوی و ضد عفونت های کلیوی است.

طریقه ی مصرف عرق خارشتر برای درمان سنگ کلیه

همانطور که گفته شد درمان سنگ کلیه بسته به مزاج فرد متفاوت است. اگر جز افراد گرم مزاج هستید باید مقدار مساوی از عرق خارشتر، عرق خارخسک یا عرق کاسنی و عرق بابونه (یک استکان از هر کدام) را با هم مخلوط کرده و روزی دو تا سه فنجان و به مدت یک تا دو ماه از آن بنوشید.

اگر جز افراد سرد مزاج هستید باید مقدار مساوی از عرق خارشتر، عرق بابونه و عرق بادرنجبویه یا اسطوخدوس را با هم مخلوط کرد و روزی دو تا سه فنجان و به مدت یک تا دو ماه از این عرق گیاهی مصرف شود.

 

درمان سنگ کلیه با خارشتر (مقدار و میزان مصرف عرق خارشتر)

مقدار مصرف عرق خارشتر برای بزرگسالان: روزی سه بار یک لیوان عرق خارشتر قبل از غذا میل شود.

مقدار مصرف عرق خارشتر برای کودکان: روزی سه بار نصف لیوان عرق خارشتر قبل از غذا میل شود.

 

به طور کلی نوشیدن روزی ۲ لیوان عرق خارشتر برای افرادی که مستعد سنگ کلیه هستند موجب رفع رسوبات کلیه و پیشگیری از ایجاد سنگ می‌شود.

 

برای خرید عرق خارشتر اینجا را کلیک کنید

 

آخرین مطالب آرتیشو مشاهده تمام مطالب

© - شرکت وایا پرداز پارسیان زاگرس. آدرس : کرمانشاه ، بلوار گلریزان ، ساختمان آرتیشو - تلفن: 38357461-083