logo

تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی

۱۷ دی ۱۳۹۷ 0
تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی

سلامتی، دغدغه ای که شما را به سمت انتخاب مواد غذایی سالم تر سوق می دهد. یکی از سالم ترین این انتخاب ها ، استفاده از روغن بدون پالم و غیر تراریخته حیوانی است . بی شک اگر خرید روغن حیوانی را تجربه کرده باشید ؛ برای شما سوال اساسی در مورد تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی پیش آمده است .

ما در این مقاله سعی داشته ایم به تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی بپردازیم ، مزایا و معایب این روغن را با یکدیگر مقایسه کنیم و بهترین روغن  را بر اساس نیاز و آناتومی بدن شما پیشنهاد دهیم .

روغن حیوانی چیست؟

روغن حیوانی روغن کاملا سالمیست که از پرطرفدار ترین فرآورده های لبنی در غرب کشور الخصوص کرمانشاه است .  این روغن عطر و طعم بی نظیر و اصیل ایرانی دارد که در کنار این طعم فوق العاده و عطر بی نظیر از خواص و فواید  بی نظیر آن نمیشود غافل شد .

روغن حیوانی روغن بدون پالم و غیر تراریخته است که حاوی میزان بسیار زیادی پروتین مواد معدنی و انواع آنتی اکسیدان هاست ، مصرف متعادل از این روغن (روزی یک تا سه قاشق چایخوری ) برای سلامت قلب و عروق کاملامفید وبدون ضرر است .

این روغن بسته به نوع تولید و مواد اولیه در سه نوع گاوی ، گوسفندی ، گاوی – گوسفندی به بازار عرضه میگردد .

چگونگی تولید روغن حیوانی

روش تولید انواع روغن حیوانی کاملا یکسان است ، تنها تفاوت ، در شیری است که مورد استفاده قرار میگیرد ؛ روغن حیوانی گاوی از شیر گاو ، گوسفندی از شیر گوسفند و گاوی و گوسفندی از ترکیب شیر گاو و گوسفند تولید میشود .

روغن حیوانی از شیری که به دوغ تبدیل شده به دست می آید  . اما چگونه؟ مسلما دوغ محلی میزان قابل توجهی کره محلی تولید میکند . با حرارت دهی در دمای مناسب به این کره ، روغن خوش عطر و سالم حیوانی به دست می آید .

تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی

مسلما اولین تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی در شیوه تولید است .

اما دیگر تفاوت ها چیست ؟

-تفاوت در طبع

یکی از تاثیر گذار ترین تفاوت ها در انواع روغن حیوانی تفاوت در طبع این روغن است ، لذا قبل از بررسی تفاوت ها به بررسی انوع طبع ها می پردازیم .

آشنایی با انوع مزاج ها و طبع ها به داشتن یک رژیم غذایی سالم و در نتیجه زندگی سالم کمک میکند . منظور از طبع تاثیریست که عوامل خارجی بر بدن میگذارد ، این تاثیر برای هر بدن کاملا متفاوت است ؛ حفظ تعادل بدن ارتباط کاملا مستقیمی با شناسایی مزاج دارد .

مواد غذایی نیز طبع های کاملا متفاوتی دارند ،  به همین دلیل برخی مواد غذایی با وجود انواع خواصی که دارند با بدن برخی افراد سازگار نیستند . به همنی جهت باید از مود غذایی که با طبع بدن سازگاری دارند استفاده کرد .

روغن حیوانی نیز با تو جه به شیوه تولید و شیر مصرفی در آن طبع های متفاوتی دارد ؛ روغن حیوانی گاوی طبعی سرد و گوسفندی طبعی گرم دارد . روغن حیوانی که طبع گرم دارد برای آن دسته از افرادی که طبع گرم دارند مناسب نیست و با بدن سازگاری ندارد به این معنی که روغن حیوانی گوسفندی برای افرادی با طبع سرد مناسب است و بالعکس ، روغن حیوانی گاوی برای افرادی با طبع گرم بسیار مناسب است .

اگر تغذیه افراد با مزاجشان سازگاری نداشته باشدباعث واکنش های شدید میشود ، در افراد با طبع گرم جوش و انواع حساسیت ها پدید می آید؛ در افراد با طبع سرد مشکلات گوارشی به وجود می آید . همچنین استفاده بیش از از غذاهایی با طبع گرم به هیچ عنوان به زنان باردار توصیه نمیشود .

با توجه به مطالب گفته شده در مورد طبع انسان و تفاوت های روغن حیوانی گوسفندی و گاوی در طبعی که دارند پیشنهاد ما به شما استفاده از روغن حیوانی با طبع متعادل ست که برای تمامی گروه ها مناسب است .

-تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی بر روی سیستم  گوارش

روغن حیوانی گاوی در مقایسه با روغن حیوانی گوسفندی زود هضم تر است و بسیار سبک تر می باشد به همین دلیل برای افرادی که با هضم لاکتوز شیر مشکل دارند ، معده ی کم کار دارند و کودکان الخصوص در سنین پایین ( ۶ماهگی تا ۲ سالگی ) روغن حیوانی گاوی پیشنهاد میشود .

علاوه بر اینکه هضم روغن حیوانی گاوی نسبت به روغن حیوانی گوسفندی راحت تر است ، جذب انرژی حاصل از چربی روغن حیوانی گاوی بسیار راحت تر است .

-تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی بر روی عملکرد مغز

دیگر تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی کمک به رشد مغز می باشد ، روغن حیوانی گاوی باعث افزایش رشد مغز ، تقویت حافظه در نتیجه جلو گیری از ابتلا به آلزایمر میشود . روغن حیوانی گاوی به علت دلایل ذکر شده مناسب ترین روغن برای سالمندان و کودکان است . زیرا چه از نظر گوارشی چه از نظر تغذیه ای سازگاری بسیار مناسبی با شرایط این گروه افراد را دارست .

-تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی برای زنان و مردان

یکی از قابل توجه ترین تفاوت های روغن حیوانی گوسفندی و گاوی تاثیر این محصول لبنی بر مسایل جنسی است ، روغن حیوانی گوسفندی معجزه ای برای تقویت قوای جنسی آقایان می باشد ، همچنین مصرف متعادل روغن حیوانی در سه ماهه آخر بارداری موجب زایمان راحت می شود .

ارزش غذایی

در میزان انرژی و دیگر شاخص های تغذیه ای روغن حیوانی گاوی و گوسفندی نیز دارای تفاوت هایی است ، روغن حیوانی گوسفندی علاوه بر اینکه انرژی بیشتری دارد از چربی و کالری بیشتری برخوردار است ؛ منبع غنی تری از پروتین نیز محسوب می شود . اما روغن حیوانی گاوی حاوی مقادیر بسیار زیاد تری از آنتی اکسیدان است .

پخت و پز

مساله بسیار مهمی که در کنار خواص یک ماده غذایی همواره وجود داشته و دارد . تفاوت روغن حیوانی گوسفندی و گاوی در عطر و مزه بسیار چشمگیر است .

روغن حیوانی گوسفندی طعم و مزه ای تیز تر دارد ، اما گاوی عطر و طعمی ملایم دارد .پیشنهاد ما به شما روغن حیوانی گاوی -گوسفندیست ، روغن حیوانی گاوی – گوسفندی عطر و طعمی متعادل دارد و برای هر سلیقه ای مناسب تر است .

آرتیشو این امکان را به شما میدهد تا با توجه به آنچه گفته شد ، روغن حیوانی دلخواهتان را انتخاب کنید .

 

برای خرید روغن حیوانی اینجا کلیک کنید

برچسب ها:
آخرین مطالب آرتیشو مشاهده تمام مطالب

© - شرکت وایا پرداز پارسیان زاگرس. آدرس : کرمانشاه ، بلوار گلریزان ، ساختمان آرتیشو - تلفن: 38357461-083