logo

مضرات محصولات تراریخته

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ 0
مضرات محصولات تراریخته

ما هر روز خوراکی های زیادی میخوریم. اما این خوراکی ها چگونه تولید میشوند؟ آیا خوردن محصولات تراریخته برای بدن ما مضر است؟ مضرات محصولات تراریخته چیست ؟ در ادامه بصورت کامل به این موضوع می پردازیم.

زمان پیشنهادی برای مطالعه : ‘۶:۲۰″

محصولات تراریخته چیست؟

محصولات اصلاح ژنتیکی شده یا تراریخته به محصولاتی گفته می شود که از بذرهایی رشد کرده اند که برای افزایش عملکرد، پایین آوردن هزینه تولید و برخی مزایای دیگر از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده اند. این اصلاح ژنتیکی میتواند اثرات منفی و مثبتی بر روی محصولات و همچنین زمین کشت داشته باشد و از همین رو طرفداران و مخالفان زیادی برای محصولات تراریخته وجود دارد.

طرفداران غذاهای تراریخته میگویند با توجه به افزایش جمعیت جهان و نیاز به تغذیه مناسب، استفاده از محصولاتی که بازدهی بالاتری نسبت به مواد طبیعی داشته باشند را امری ضروریست.

اما مخالفان این محصولات هرگونه مزایای ادعا شده برای ارزش مواد غذایی تراریخته را غیر قابل اثبات میدانند و محصولات اصلاح ژنتیکی را برای سلامتی انسان بسیار خطرناک میدانند.

اما محصولات تراریخته چگونه تولید میشوند؟

محصولات تراریخته به گیاهانی گفته می شود که به DNA آنها یک یا چند ژن خاص اضافه شده. به این ترتیب گیاهانی تولید می شوند که ارزش غذایی بیشتری دارند، در مقابل آفت ها مقاومت بیشتری دارند و بازدهی بسیار بیشتری نسبت به محضولات ارگانیک دارد. از طرفی این ژن های وارد شده به گیاه میتواند شامل باکتری ها و ویروس هایی باشد که هرگز در تامین مواد غذایی انسان نبوده اند.

مزایای محصولات تراریخته

پس از ابداع علم مهندسی ژنتیک، روش های مثبت و نوآورانه ای برای کمک به کشاورزی ارائه شد. در این روش دانه ها سریعتر رشد میکردند و نسبت به آفت ها بسیار مقاومتر بودند لذا نیازی به آفت کش ها نبود. حتی استفاده از علم ژنتیک در کشاورزی باعث برداشت محصول تا چند برابر بیشتر از حالت معمول  میشود.

علم مهندسی ژنتیک پا را فراتر گذاشته و حیوانات را نیز اصلاح ژنتیک کرد. حیوانات اصلاح شده ژنتیکی دارای ژن های خاصی هستند که به ژنوم هایشان وارد شده اند تا بتوانند شیر، تخم مرغ و گوشت بهتر را تولید کنند.

به طور کلی دلیل کشت محصولات کشاورزی و حیوانات اصلاح ژنتیکی شده حفط آب، خاک، انرژی و کمک به محیط زیست بوده است.

طبق اعلام اداره علمی وزارت انرژی ایالات متحده، یکی از مزایای محصولات اصلاح شده ژنتیکی، طعم بهتر، افزایش مواد مغذی، مقاومت در برابر بیماری ها و آفات و تولید سریع تر محصولات است.

یه طور کلی فوائد محصولات تراریخته را بصورت زیر عنوان کرد

 

 • تولید محصولات مقاوم در برابر آفت: محصولات تراریخته به دلیل داشتن ژن های اضافی نسبت به آفت ها بیماری ها بسیار مقاومتر از محصولات طبیعی هستند
 • آلودگی کمتر محیط با سمپاشی کمتر : از آنجا که محصلات اصلاح ژنتیکی شده نیاز کمتری به سمپاشی دارند لذا مواد آفت کش کمتری به محیط پاشیده میشود
 • طول عمر ببشتر محصولات : محصولات تراریخته به دلیل تغییراتی که در انها ایجاد میتوانند تا چند ماه بدون مواد نگهدارنده کیفیت خود را حفظ کنند
 • تخریب کمتر محیط زیست : یکی از مهمترین ویژگی های محصولات تراریخته افزایش بازدهی محصولات است لذا با کشت محصولات تراریخته نیازی به جنگل زدایی و تخریب محیط زیست برای کشت محصولات نیست
 • کاهش قیمت تمام شده محصولات : با بازدهی بیشتر محصولات طبیعتا قیمت تمام شده محصول نیز کمتر میشود
 • تولید محصولات در هر شرایطی : با دستکاری های ژنتیکی محصولاتی تولید میشوند که با هر محیطی سازگار است.

مضرات محصولات تراریخته

پس از تولید محصولات اصلاح ژنتیک شده این محصولات به سرعت بین کشاورزان محبوب شد و پس از چند سال از ابداع آن میلیارد ها هکتار زمین کشاورزی زیر کشت بذر های تراریخته رفت و عرضه ی این محصولات به بازار های جهانی منتقدان بسیاری پیدا کرد به طوریکه در چند سال اخیر کشت این محصولات در بسیاری از کشور ها به ویژه کشور های اروپایی ممنوع اعلام شده است.

بر اساس گفته کارشناسان، محصولات تراریخته همانقدر که کیفیت و مقاومت بسیار زیادی دارند میتواند خطرات ناشناخته بسیاری برای انسان داشته باشد.

محصولات تراریخته علاوه بر اینکه زمین های کشاورزی را تحت تاثیر قرار میدهد بر روی کشاورز ها و انسان های دخیل در پروسه کشت این محصولات تاثیرات منفی زیادی دارد به طوریکه تحقیقات نشان داده ساکنین مجاور به مزارعی که بذرهای تراریخته کشت شده عوارضی مانند سرطان های مختلف، آلرژی های شدید، حساسیت ها و بیماری های شدید پوستی داشته اند.

مضرات محصولات تراریخته به صورت کلی

 • سلاح بیولوژیک: بسیاری از کشورها از این محصولات به عنوان سلاح بیولوژیک علیه دشمنان خود استفاده می‌کنند
 • واکنش آلرژیک: اضافه کردن ژن جدید به گیاه یا جانور باعث ایجاد پروتئین هایی میشود که ممکن است بدن انسان نسبت به آن واکنش نشان بدهد و منجر به ایجاد آلرژی شود
 • تخریب محیط زیست: بقایای جانوران اصلاح ژنتیک شده و محصولات تراریخته تا مدت ها بصورت مخفی در طبیعت بافی میماند و از بین نمیروند به همین جهت میتواند برای محیط زیست بسیار مخرب باشند.
 • کاهش تنوع زیستی: تغییرات ژنتیکی باعث آسیب به برخی ارگانیسم‌ها (مانند آفات و حشرات) در اکوسیستم می‌شود و از تنوع زیستی آن‌ها می‌کاهد.
 • کاهش کارایی آنتی بیوتیک‌ها: با تغییرات ژنتیکی، محصولات تراریخته به ویروس ها و باکتری ها مقاوم می شوند که با مصرف این محصولات در بدن خاصیت آنتی بیوتیکی پیدا میکنند و پس از مدتی خاصیت دارویی آنتی بیوتیک ها در بدن کاهش میابد.
 • طعم جدید و متفاوت : به دلیل تغییر در ساختار این محصولات، طعم آنها با محصولات ارگانیک بسیار متفاوت است.
 • نامناسب از جهت تغذیه‌ای برای انسان‌ها: این محصولات باعث ایجاد بیماری‌های جدید در انسان می‌شوند و در بسیاری از گونه‌های حیوانات مانند موش‌ها و پروانه‌ها باعث مرگ شده‌اند.
 • اختلالات سیستم تولید مثل: شواهد نشان داده افرادی که در نزدیکی مزارع محصولات تراریخته زندگی میکنند دچار اختلال در بارداری و تولید مثل شده اند.

 

 

مصرف مواد تراریخته و سرطان

بنا به گفته معاون پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست وقتی تغذیه حیوانات آزمایشگاهی با محصولات تراریخته از سه ماه فراتر رفته و به ۶ تا ۹ ماه می‌رسد، اثراتی مثل افزایش سلولها به‌صورت تومور در بافت جانوران اتفاق می‌افتد که این موضوع خود دلیلی برای لزوم تحقیقات بیشتر است. تحقیقاتی در ایتالیا، فرانسه، مکزیک و کانادا موجود است و همه محققانی که تحقیق کردند بر مطالعه اثرات دراز‌مدت استفاده این محصولات روی موجودات زنده تأکید داشته‌اند.

حیات غیب افزود: البته در روند این مطالعات، بررسی‌های بالینی بر روی انسان کمتر بوده و فقط یک مورد در برزیل اتفاق افتاده است که تغییراتی در باکتری‌های درون بدن افراد روی داده است.
وی ادامه داد: این مطالعه مربوط به سال ۲۰۱۱ در کانادا بوده که زنان باردار مورد بررسی قرار گرفته و محققان دریافتند که سم “بی‌تی” (سم باکتری باسیلوس تورنجنسیس) در بدن آنها وجود دارد و از طریق بند ناف به جنین نیز منتقل شده است.

منبع: وب سایت اخبار رسمی

 

روش تشخیص محصولات تراریخته در ایران

در ایران متاسفانه محصولات تراریخته از سایر کشور ها وارد میشوند و گفته می شود این محصولات تاییدیه سازمان غذا و دارو یا آزمایشگاهی در کشور را دارد و این در حالی است که در کشور هنز آزمایشگاهی برای تشخیص تراریخته بودن محصولات نداریم.

اما وزارت بهداشت محصولات تراریخته ای را که خود وارد کننده آن است را با یک برچسب مشخص میکند. به بیان دیگر تنها با این برپسب است که خریدار میتواند از تراریخته بودن محصول مطلع شود وگرنه از لحاظ شکل ظاهری و طعم و مزه نمیتوان تراریخته بودن محصول را تشخیص داد.

 

محصولات تراریخته در ایران

شرکت مونسانتو بزرگترین تولید کننده محصولات تراریخته در جهان است که بیشترین محصول این شرکت ذرت، سویا و کانولا است. در کنار این محصولات جدیدا شرکتهای اقدام به تولید ماهی سالمون و گاو اصلاح ژنتیک شده کرده اند و روز به روز به تعداد این شرکت ها و محصولات افزوده میشود. به طور کلی در زمان خرید موادی مانند ذرت، سویا، کانولا، یونجه، چغندر قند حتما به برچسب آن توجه کنید. اگر روی برچسب آن عنوان ارگانیک و غیر تراریخته وجود نداشت مطمئنا محصول تراریخته است.

چطور از محصولات تراریخته اجتناب کنیم؟

همانطور که گفته شد تشخیص تراریخته بودن محصول بسیار سخت است اما پیشنها ما برای اجتناب از خوردن این محصولات موارد زیر است.

 • از محصولاتی که حاوی ذرت، کانولا و سویا هستند، ترجیحا کمتراستفاده کنیم
 • هنگام خرید مواد غذایی به برچسب تراریخته بودن آن توجه کنیم
 • مواد غذایی را از فروشگاه های محصولات ارگانیک تهیه کنیم

 

برای خرید محصولات ارگانیم و سالم از آرتیشو کلیک کنید

آخرین مطالب آرتیشو مشاهده تمام مطالب

© - شرکت وایا پرداز پارسیان زاگرس. آدرس : کرمانشاه ، بلوار گلریزان ، ساختمان آرتیشو - تلفن: 38357461-083