روغن کرمانشاهی آرتیشو

همیشه سئوال هایی در رابطه با نقش درمانی روغن حیوانی مطرح بوده است،به خصوص در رابطه با درمان و جلوگیری از دیابت با روغن حیوانی ! آرتیشو در این مقاله سعی کرده به تمام این سئوالات پاسخ داده شود.رابطه  روغن حیوانی و دیابت ؟ روغن حیوانی و بیماری های قلب و عروق؟ روغن حیوانی و کلسترول؟ میزان مصرف مناسب روغن حیوانی ؟ مکانیزم اثر روغن حیوانی بر بدن ؟

روغن حیوانی و دیابت

در جوامع پیشرفته، روغن حیوانی (ghee)  به عنوان دارو برای افراد دچار دیابت توصیه میشود. برای اینکه دلیلش را بهتر متوجه شویم ، برای شروع شما را دعوت می کنم به خواندن چند خط از توضیحات شیلپا آرورا متخصص تغذیه ، ماکروبیوتیک و مشاور سلامت، در رابطه با مصرف روغن حیوانی و دیابت : ” اضافه کردن این روغن به برنج برای افراد دیابتیک بسیار مفید خواهد بود و هضم قند موجود در برنج  را برای افراد مبتلا به دیابت بسیار آسان تر خواهد شد. اسیدهای چرب موجود در روغن حیوانی باعث کمک به بهبود سوخت و ساز بدن( متابولیسم) و تعدیل میزان بالای قند خون میشود “. علاوه بر این محققان غربی ثابت کرده اند که مصرف روزانه یک قاشق روغن حیوانی باعث جلوگیری از دیابت خواهد شد !

متخصصان تغذیه در آمریکا و کشورهای اروپایی، روغن حیوانی  یا به اصطلاح ” روغن هندی ها”  را در رژیم غذایی روزانه افراد سالم و افرادی که با بیماری دیابت دست و پنجه نرم می کنند می گنجاندن. این یعنی رابطه روغن حیوانی و دیابت رابطه دارو و بیماریست.

لازم است که بدانیم چربی‌های اشباع نقش بسیار مهمی در بیوشیمی بدن دارند. سیستم ایمنی را استحکام بخشیده و در ارتباط بین سلولی نقش اساسی ایفا می‌کنند. بدین معنی که ما را در برابر ابتلا به انواع سرطان ایمن کرده و به عملکرد مناسب گیرنده‌های دیواره سلولی کمک می کند و از ابتلا به بیماری دیابت جلوگیری می‌کنند.

روغن حیوانی و پزشکی مدرن:

جدیدترین تحقیقات علمی دنیا نشان می‌دهد که اسید آراشیدونیک روغن‌ حیوانی سبب افزایش HDL و کاهش LDL (نشانگر صحیح ابتلا به بیماری‌های قلبی) می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده هیچ وجه مشترکی بین چربی‌های اشباع شده و ابتلا به دیابت و امراض قلبی وجود ندارد. چربی‌های اشباع شده باعث افزایش کلسترول HDL(نوع خوب) در خون می‌شوند و کلسترول LDL را از ابعاد کوچک با تراکم زیاد (خیلی بد) به نوع بزرگ و کم‌چگال تبدیل می‌کند که از نظر پزشکی خوب است. علاوه بر این کره حاوی چربی‌هایی با زنجیره‌های کوتاه و متوسط است که سوخت‌و‌ساز آنها متفاوت از سایر چربی‌ها است. آنها حس سیری ایجاد می‌کنند و میزان سوزاندن چربی را افزایش می‌دهندلازم به ذکر است که روغن یا کره اصیل حیوانی به صورت طبیعی  دارای اسیدهای چرب اشباع است و باید میزان مصرف آن از حدود نسبی تعریف شده بیشتر نشود، در نتیجه بسیار ضروریست که به مقدار مصرف آن توجه شود.اما انچه که از اهمیت بیشتری برخوردار است این است که میزان مصرف مشخصی از این روغن برای افرادی که دیابت و بیماری قلبی دارند ، بجای بسیاری از روغن ها توصیه شده است.

به منظور بررسی رابطه روغن حیوانی و دیابت در ادامه چند مثال از مقالات و مطالب اخرین تحقیقات علمی ارایه میشود:

 1. دکتر محمد دریایی، متخصص علوم بیولوژیک در کتاب «فست‌فودها و نوشابه‌های ناگوار» می‌گوید: «تحقیقات اخیر غربی‌ها نشان می‌دهد که مصرف روغن‌های گیاهی مانند کلزا نیز موجب گرفتگی و انسداد عروق قلبی می‌شود و بالعکس مصرف روغن‌های حیوانی مانند روغن گاو و نیز زیتون و کنجد مفید است و برای قلب هیچ‌گونه زیانی ندارد».
  او در بخش دیگری از  همین کتاب می‌نویسد:” پروفسور لمبکه و دکتر فرام آلمانی معتقدند چون روغن‌های حیوانی از اجزای حلقوی ترکیب یافته‌اند به سهولت در روده جذب و حل می‌شوند … تصور اینکه روغن‌های حیوانی موجب افزایش کلسترول در خون می‌شوند از نظر علمی بی‌اساس است.”
  در این کتاب علت اصلی ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی، مصرف مواد غذایی مدرن از جمله نوشابه ها و انواع شیرینیجات و فست فوت هاست، و مصرف روغن حیوانی را نه تنها باعث ابتلا به این بیماری نمی داند بلکه از گنجاندن حتمی ان در رژیم غذایی صحبت می کند.
 2. مثال دیگر از کتاب مثلث سلامت تحت عنوان «روغن‌های حیوانی، بنزین سلول‌های قلبی» است که به رابطه درمان محور روغن حیوانی و دیابت می پردازد. دکتر اکبری متخصص آسیب‌شناسی در این کتاب می‌نویسد: “درمورد سلول‌های عضله قلب بهترین بنزین سلولی روغن‌های حیوانی هستند، زیرا سلول‌های قلبی از اسیدهای چرب آزاد تغذیه می‌کنند که بهترین آنها در چربی‌های طبیعی حیوانی یافت می‌شود، بنابراین کسانی که اصلا از روغن‌های حیوانی استفاده نمی‌کنند دچار یک بیماری قلبی به‌نام کاردیومیوپاتی می‌شوند که بر اثر کمبود انرژی سلولی به وجود می‌آید.”
  مجددا مطلبی را میخوانیم از دکتر اکبری ، در همین کتاب:”. سلول های قلبی از اسیدهای چرب آزاد تغذیه می کنند که بهترین آن ها در چربی های طبیعی حیوانی یافت می شود.بنابر این کسانی که اصلا از روغن های حیوانی استفاده نمی کنند دچار یک بیماری قلبی به نام کاردیومیوپاتی می شوند که در اثر کمبود انرژی سلولی به وجود می آید!
  چه بسا بسیاری از کسانی که نامزد پیوند قلب به علت نارسائی شدید قلبی هستند اگر روزانه برای صبحانه فقط یک قاشق مرباخوری روغن حیوانی مصرف نمایند سلول های قلبی آن ها مجددا به کار افتند و دیگر نیاز به تعویض قلب نداشته باشند!”
  همانطور که می بینید بازهم تاکید موکد دیگری بر مصرف روغن حیوانی برای سلامتی و تقویت بدن ، به منظور جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری های قلبی عروقی و دیابت.
 3. دانشمندان حوزه تغذیه دانشگاه تافتز بوستون یک تحقیق اپیدمیولوژیک انجام دادند که ترکیبی از ۹ تحقیق بود .
  این محققان مصرف کره را در ۹ تحقیق مذکور به تقریباً یک قاشق غذاخوری استانداردسازی کردند. مصرف روغن یا کره حیوانی به طور میانگین در این تحقیقات از حدود یک سوم یک قاشق غذاخوری در روز تا بیش از ۳ قاشق غذاخوری در روز دسته‌بندی شده بود.طبق این تحقیق گسترده که در نشریه علمی پلاس وان منتشر شده است، مصرف روزانه روغن حیوانی تقریباً هیچ ارتباطی با مرگ و میر کلی، بیماری‌های قلبی و دیابت ندارد.
  داریوش مظفریان، رئیس دانشکده اصول و علم تغذیه فرایدمن در دانشگاه تافتز در این رابطه گفت: “در کل نتیجه تحقیق ما نشان می‌دهد که نباید کره حیوانی را کلاً خوب یا کلاً بد دانست.”. با توجه به این مطالعات می شود برآورد کرد که مصرف این روغن هیچ دلیلی برای ابتلا به دیابت و سایر بیماری ها نیست.
  با توجه به مطالب ارائه شده ، دریافتیم که تمام این تحقیقات نشان می دهد که در آخرین تحقیقات علم پزشکی مدرن، هیچ ارتباطی بین مصرف روغن حیوانی ودیابت وجود ندارد، همینطور مصرف اندازه این روغن با بیماری های قلبی و عروقی.

روغن حیوانی و طب سنتی:

از نظر طب اسلامی و طب سنتی فواید  روغن حیوانی قابل وصف نیست. از آن جمله آن ها می‌توان به استخوان‌سازی، کاهش غلظت خون، کاهش چربی‌های زائد شکم، شادابی و سفیدی پوست و سم زدایی از بدن اشاره کرد. تغذیه‌ی سلول‌های خود عضله‌ی قلب از اسیدهای چرب است که تنها در روغن حیوانی به وفور یافت می‌شود. یکی از ارکان طول عمر وجوانی پایدار از نظر طب سنتی مصرف مداوم روغن حیوانی است و همیشه در تمام ادواربر مصرف ان تاکید شده است و برای درمان بسیثاری از بیماری ها و حتی از دست دادن چربی های مضر بدن خوردن روزانه مقدار معینی از روغن حیوانی توصیه شده است.

میزان مناسب مصرف روغن حیوانی

برای افراد عادی توصیه می‌شود که از میزان مصرفی روغن روزانه، ۱۰ درصد چربی اشباع (روغن حیوانی) ، ۱۰ درصد روغن زیتون و ۱۰ درصد از روغن‌های مایع گیاهی مخصوص سرخ کردن آفتابگردان، هسته انگور یا سویا (برای سرخ کردن)باشد هرچند که استفاده از روغن حیوانی در سرخ کردن مواد غذایی مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما باید هشیار بود که چنانچه بیش از ۱۰ درصد از روغن‌های حیوانی در روز استفاده شود، مصرف‌کنندگان این نوع روغن دچار گرفتاری عروق، بیماری قلبی و بالارفتن کلسترول خون می‌شوند، منظور از ۱۰ درصد چربی اشباع ۳۰ گرم چربی در روز است بنابراین افرادی که از چربی حیوانی استفاده می‌کنند باید دقت داشته باشند که مصرف روزانه آن‌ها از این ۱۰ درصد بیشتر نشود. با رعایت این اصل، مصرف این نوع چربی برای بدن هیچ گونه ضرر و زیانی نخواهد داشت.

مصرف روزانه یک قاشق روغن حیوانی به افراد دارای دیابت توصیه میشوداما باید توجه داشه باشید که برای افراد دارای بیماری های قلب و عروقی میزان مصرف کلی چربی جات و روغن روزانه (با مشورت پزشک ) بسیار کمتر خواهد شد.

دلیل وجود تبلیغات علیه مصرف روغن حیوانی:

باید دید که اسپانسر انتشار چنین مطالبی چه کسانی بوده اند ، شاید تولیدکننده ها و سرمایه گذاران کارخانجات تولید روغن های گیاهی. اما آنچه که هم اکنون قابل تامل است این است که مطالعات دیگری نتیجه عکس آن را اثبات کرده اند و ارتباط ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی و عروقی را به خاطر مصرف متعادل روغن حیوانی رد کرده اند. این نشان دهنده آن است که نتایج علمی هر لحظه در حال تغییر است و انچه که غیر قابل انکار است تلاش بسیاری از محققان برای یافتن پاسخ صحیح و اصلاح رژیم های غذایی خالی از مواد مغذی از جمله روغن حیوانی است..

دلایل ضرورت گنجاندن روغن حیوانی در رژیم غذایی روزانه تمام افراد:

میزان مصرف به اندازه روغن حیوانی ، کنجد و زیتون جایگزین بسیار مناسبی برای سایر روغن هاست به ویژه برای افراد دارای دیابت. لازم است که  بدانیم چربی‌های اشباع موجب گرفتگی عروق و بیماری قلبی نمی‌شوند و برعکس غذای قلب سالم هستند زیرا میزان (Lpa)، که نشانگر صحیح ابتلا به بیماری‌های قلبی است، را کاهش می‌دهند، وعلاوه براین چربی‌های اشباع به عملکرد صحیح کلیه و تولید هورمون‌های بدن کمک می‌کنند و میزان التهاب در بدن را کاهش می‌دهند. این چربی‌ها حاوی مقدار زیاد ویتامین‌های محلول در چربی مانند A , D , K هستند که بدن به مقدار لازم نیاز به این ویتامین‌ها با منشأ حیوانی دارد.

روغن حیوانی، طلای لذیذ

باعث تاسف است که چنین گنجینه ای سال هاست که از سفر ایرانی ها برداشته شده است، سفره ای که سالها پیش با رنگش طلایی میشد و با عطر و طعمش لذیذ.اما امروز ، جایی بسیار دورتر ، در کشورهای غربی و آمریکایی با نام روغن هندی به عنوان دارو عرضه میشود، همان کشورهایی که سالها پیش باعث بی ارزش شدن طلای لذیذ ایرانی از روح غذاهایمان شدند و رابطه دوستانه روغن حیوانی و دیابت را در انظار ایرانیان وارونه جلوه دادند.

در پایان لازم به تاکید است که بر خلاف بعضی از تفکرات رایج، روغن حیوانی غذایی بسیار سالم و غنی است. مصرف به اندازه آن نه تنها تاثیری بر ابتلا به دیابت ندارد، بلکه فواید بیشماری برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری دارد.روغن حیوانی و دیابت رابطه ای درمان محور دارند، اما باید توجه داشت که مثل سایر مواد غذایی نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد بلکه با گنجاندن آن در رژیم غذایی روزانه می توان از بسیاری از بیماری ها ، از جمله دیابت جلوگیری کرد و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان بسیاری از امراض شد.

 

برای خرید روغن حیوانی اصیل کرمانشاهی اینجا را کلیک کنید

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the compare bar
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0