logo

کشاورزی ارگانیک

۰۵ فروردین ۱۳۹۸ 0
کشاورزی ارگانیک

به تصور بعضی افراد، کشاورزی ارگانیک بدان معناست که از مواد شیمیایی نظیر آفت کش ها، مواد نگهدارنده و سموم خبری نیست. اما این تنها یک تصور غلط است چرا که در کشاورزی ارگانیک نیز از مواد شیمیایی استفاده می شود با این تفاوت که مواد شیمیایی به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد که موجب حاصلخیزی خاک می شود.

البته این بدان معنی نیست که هر ماده ای در صورت طبیعی بودن  می تواند مورد استفاده قرار گیرد چون ممکن است برای حیات مضر واقع شود و آن را به خطر بیندازد. هنگامی می توان محصولی ارگانیک خطاب کرد که بازرسی محصولات به صورت گام به گام پشت سرگذاشته شده بو در آن تمامی استانداردهای یک محصول ارگانیک رعایت شده باشد. آرتیشو را همراهی کنید تا بیشتر با کشاورزی ارگانیک آشنا شوید.

کشاورزی ارگانیک

در واقع استفاده از سموم و مواد شیمیایی در کشاورزی ارگانیک  به حداکثر می رسد. چنان چه مجبور به  استفاده از مواد شیمیایی شوند استفاده از موادی که کم ترین اثر را در سیستم باقی می گذارد الزامی است. الفاظ گوناگونی برای کشاورزی ارگانیک در دنیا وجود دارد به عنوان مثال در اروپا کشاورزی ارگانیک به کشاورزی بیولوژیک معروف است. کشاورزی تجدیدشونده  و کشاورزی پایدار از دیگر الفاظ به کاربرده شده می باشد. جالب است بدانید در قسمت های از بریتانیا و ایالات متحده آمریکا همان لفظ کشاورزی ارگانیک، به کار گرفته می شود.

استفاده نکردن از مواد شیمیایی به منظور حذف و جایگزینی آن ها با سایر مواد از جمله ترکیبات آلی نیست زیرا این امکان وجود دارد که تاثیرات مشابهی از جمله کیفیت محصول و انواع بیماری را به دنبال داشته باشند با این وجود نمی توانیم کودهای آلی را جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی در نظر بگیریم. در واقع هیچ نکته مثبتی در به کار گیری کودهای آلی وجود ندارد و در صورتی که در وقت مناسب به کار برده نشود یا زیاد مورد استفاده قرار گیرد سبب مختل شدن کارایی چرخه های زیستی می شود.

در کشاورزی ارگانیک موضوعات گوناگونی از جمله کنترل علف های هرز،ریزوبیوم و رایزوسفر، تناوب کشت و ادغام کشاورزی و دامپروری مورد بررسی قرار می گیرد.

اهداف کشاورزی ارگانیک:

 1. اهداف زیست محیطی کشاورزی: برابری زیست بوم، عدم آلودگی شیمیایی، آب و خاک، افزایش حاصل خیزی آب و نگهداری منابع طبیعی
 2. اهداف اصلی اجتماعی کشاورزی ارگانیک: بزرگداشت فرهنگ محلی، فراهم کردن نیازهای محلی، نیرومندسازی زنان و خانواده های کشاورز، ثبات در مشارکت محلی، برابری دانش بومی و افزایش سلامت غذای اجتماع.
 3. اهداف اصلی اقتصادی کشاورزی ارگانیک: به کارگیری از منابع محلی به شکل ممکن، کم شدن نهاده های بیرونی، تداوم اقتصاد خانواده های تولید کننده، مخارج تولید به طور چشم گیری کاهش می یابد و راندمان خوب و همیشگی.

تفکر اشتباه نسبت به کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک به معنی این نیست که به کشاورزی سنتی که سال ها قبل مورد استفاده قرار می گیرد بازگشت و یا اینکه  دستاوردهای ان ها را در گذشته به طور کامل نادیده گرفت. این ها تفکرات اشتباهی هستند که در رابطه با کشاورزی ارگانیک وجود دارند. حقیقت امر این که کشاورزی ارگانیک تلاش می کند تا با استفاده از روش های توسعه یافته کشاورزی صنعتی را از ترکیبات آگروشیمیایی بی نیاز کرده و باعث می شود کیفیت خاک و محصولات کشاورزی به طور چشم گیری بهبود یابد.

کشاورزی ارگانیک همانند کشاورزی سنتی نمی باشد چراکه هزینه ها نسبت به کشاورزی سنتی بالاتر بوده و مدیریت آن به شکل همه جانبه انجام پذیر است. به طور کلی تولیدات ارگانیک دانش بنیان است.

چهار اصل در کشاورزی ارگانیک وجود دارد:

سلامت: کشاورزی ارگانیک باید این توانایی را داشته باشد تا بتواند سلامت خاک، گیاه و در نهایت انسان را به صورت جدا تامین کند در عین حال ارتباط بین آن ها را نیر حفظ کند چرا که خاک سالم نماینده گیاه سالم است در نتیجه سلامتی اینها ضامن سلامت انسان می باشد. به طور کلی کشاورزی ارگانیک نفش بسیار مهمی در کیفیت محصولات غذایی و سلامت ایفا می کند. با این تفاسیر در کشاورزی ارگانیک از مصرف مواد شیمیایی مانند کودها، سم ها و آفت کش ها که ممکن است تاثیر منفی در سلامت داشته باشد تا حد ممکن جلوگیری به عمل آید.

اکولوژی: کشاورزی ارگانیک بر پایه سیستم های اکولوژیکی زنده، کار با آن ها و کمک به ثبات آن ها  استوار است. در حقیقت خوراک و آسایش به دست نمی آید مگر به واسطه اکولوژی محیط تولید به خصوص. به عنوان نمونه محیط تولید برای گیاهان زراعی خاک می باشد و برای ماهی ها و موجوداتی که ساکن دریا هستند محیط تولید آب است.

عدالت: کشاورزی ارگانیک باید این توانایی را داشته باشد تا با توجه به وقفه ها و شایستگی های زندگی و محیط های همگانی ضامن عدالت باشند. عدالت تحقق نمی یابد مگر به واسطه  بازرسی بر تقسیمات دنیا و تقسیم احترام، حق و انصاف به طور مساوی بین تمامی مردم و پیوندهای میان آن ها  با دیگر کاینات زنده بر روی کره زمین.

مراقبت: در واقع مراقبت بر این اصل استوار است که دیدگاه کلیدی در مدیریت، انتخاب فناوری و گسترش در کشاورزی، ملاحظه و مسئولیت پذیری است. به دلیل اینکه اکوسیستم ها در کشاورزی به درستی درک نشده اند مراقبت به عنوان یک اصل باید اجرا شود.

شاخص های اندازه گیری کشاورزی ارگانیک:

 • در رشد و نمو محصولات استانداردهای تولید رعایت شود.
 • کنترل آفات و علف های هرز در مزرعه مدیریت شود.
 • مدیریت و نظارت بر دسته بندی
 • مدیریت و نظارت بر آماده سازی و شست وشو
 • مدیریت و نظارت بر انبار داری
 • مدیریت و نظارت بر حمل ونقل
 • مدیریت و نظارت بر برچسب گذاری

نگاهی بر تعریف اصولی کشاورزی ارگانیک:

در سال ۱۹۷۲ اتحادیه بین المللی جنبش کشاورزی ارگانیک تحت عنوان سازمان بین المللی به منظور توسعه کشاورزی ارگانیک در کشور آلمان تاسیس شد. بالغ بر ۷۸۰ نقر، از ۱۰۸ کشور دنیا عضو این سازمان هستند.

مزایای کشاورزی ارگانیک:

 • ملاحضات زیست محیطی در آن رعایت می شود.
 • نسبت به کشت های معمولی هرینه کاهش می یابد از طرفی قیمت محصولات ارگانیک بیشتر است.
 • مصرف کنندگان محصولات ارگانیک از سلامت و ایمنی بیشتری برخوردار هستند.
 • بهره جویی به سبب استفاده از شیوه های کشت مخلوط مه افزایش می یابد.
 • دورریزی های کشاورزی به سبب به کارگیری آن ها به صورت کامپوست کاهش می یابد.
برچسب ها:
آخرین مطالب آرتیشو مشاهده تمام مطالب

© - شرکت وایا پرداز پارسیان زاگرس. آدرس : کرمانشاه ، بلوار گلریزان ، ساختمان آرتیشو - تلفن: 38357461-083