logo

محصولات ارگانیک در ایران

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ 1
محصولات ارگانیک در ایران

زمزمه محصولات ارگانیک در ایران چندسالیست که بسیار شنیده می شود اما محصول ارگانیک به چه محصولی گفته می شود و صرف اینکه در تولید محصول از کود و سم شیمیای استفاده نشده باشد آن محصول ارگانیک حساب می شود؟ آیا انواع محصولات ارگانیک در ایران تولید می شود ؟ در این مقاله به بررسی این موضوعات می پردازیم با آرتیشو همراه باشید

مدت زمان پیشنهادی برای مطالعه: ۷′

محصولات ارگانیک چیست؟

محصولات ارگانیک بیشتر با طعم طبیعی و بکر تر شناخته شده است که چند سالی است این طعم طبیعی از سبد خرید بسیاری از ما جایی ندارد.

به طور کلی محصولات ارگانیک به محصولاتی گفته می شود که در تمام مراحل رشد و نگهداری هیچگونه ماده ی غیر طبیعی به آن اضافه نشده باشد و گیاه با سیستم طبیعی رشد کرده باشد. همچنین در زمین کشت محصولات ارگانیک باید حداقل ۶ سال هیچگونه سم آفت کش نظیر قارچ کش ها و علف هرزکش ها و مواد شیمیایی استفاده نشده باشد و فقط با مواد طبیعی تغذیه شده باشد.

در مورد حیوانات ارگانیک اما شرایط مقداری سخت تر است. حیوان ارگانیک علاوه بر اینکه در یک مزرعه ارگانیک پرورش پیدا میکند دانه و علوفه ای که میخورد نیز باید ارگانیک باشد و هیچگونه دارو و هورمونی دریافت نکرده باشد.

چه محصولی ارگانیک است؟

برای کشت محصولات ارگانیک باید همه چیز در کشاورزی طبیعی باشد. یعنی نه تنها در زمان کاشت و رشد و برداشت محصول هیچگونه سم و یا کود شیمیایی استفاده نشده باشد بلکه نباید از ترکیبات نگهدارنده، طعم دهنده ها، رنگ ها و دیگر مواد شیمیایی در ترکیبات این محصولات استفاده شود

این محصولات فاقد هرگونه ماده غیر طبیعی و مضر برای بدن شامل فلزات سنگین، مواد شیمیایی مصنوعی است و با خیال راحت میتوان مصرف کرد.

با این تفاسیر کشت و مصرف محصولات ارگانیک علاوه بر اینکه بر سلامت انسان تاثیر مثبت دارد برای محیط زیست نیز مفید است و به بقای زمین کمک میکند.

چگونه بدانیم محصولی که میخوریم ارگانیک است؟

برای اینکه بدانیم محصولی که خریداری میکنیم ارگانیک است یا نه بهترین روش بررسی برچسب ها و گواهینامه های محصول است چرا که به راحتی نمیتوان از روی ظاهر و حتی طعم محصول تشخیص داد که ارگانیک است و یا حتا ترایخته

در جهان گواهینامه های معتبر زیادی وجود دارد که معتبر ترین آنها گواهی سرس آلمان  و گواهی وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) است. دیگر گواهینامه های معتبر جهانی گواهی اتحادیه اروپا و گواهینامه کشور فرانسه AB – agriculture biologique  و گواهی ارگانیک کانادا اشاره کرد.

در ایران اما هنوز سازمانی برای صدور مجوز ارگانیک وجود ندارد.

در چند سال اخیر انجمن ارگانیک ایران اقدام به صدور مجوز میکند. که هنوز با استانداردهای جهانی فاصله دارد.

معتبرین گواهی در ایران برای صحت ارگانیک بودن کالا، داشتن گواهی سرس آلمان است.

اما با توجه به توسعه ی اینترنت و کنار رفتن مرزهای فیزیکی، فروشگاه های ایترنتی میتوانند بهترین گزینه برای صحت سنجی ارگانیک بودن محصول باشند.

در ایران فروشگاه آرتیشو اولین فروشگاه اینترنتی محصولات ارگانیک و سالم است.

این فروشگاه به دلیل همکاری با برندهای معتبر ایرانی و خارجی یکی از معتبرترین فروشگاه های ارگانیک در ایران است که در کمترین زمان اقدام به تحویل محصولات ارگانیک و سالم درب منزل میکند.

منبع: مقاله مرتبط با به چه محصولی ارگانیک بگوییم

 

محصول ارگانیک گران‌تر اما سالم‌تر!

محصولی که به روش ارگانیک تولید میشوند به دلیل اینکه در رشد انها از هورمون یا کود شیمیایی استفاده نشده است مقدار بازدهی آن نسبت به محصولات دیگر کمتر است . به همین دلیل هزینه تولید آنها بالاتر میرود. در حقیقت قیمت محصولات ارگانیک به طور معمول ۳۰ درصد بیشتر از دیگر محصولات کشاورزی است. البته به این موضوع نیز باید توجه داشت که هرچقدر هزینه بیشتری برای خرید محصولات ارگانیک میکنید پول بیشتری برای سلامتی خود و خانواده تان میپردازید .بنابراین به به صرفه است که  بجای هزینه کردن برای درمان برای سلامت ماندن هزینه کنید.

محصولات ارگانیک در ایران

در ایران به دلیل نوپا بودن صنعت کشت محصولات ارگانیک طیف محصولات تولید داخل بسیار کمتر از مواد ارگانیک خارجی است.

محصولات ارگانیک در ایران بیشتر شامل مواد غذایی ای مثل چایی، پسته، میوه ها، گلاب، برخی حبوبات، آبمیوه ها و تعداد محدودی رب گوجه فرنگی و همچنین روغن دانه ها میشود. اگر چه در این محصولات زمینه تولید وجود دارد اما بخش اعظمی از این محصولات نیز جز کالاهای وارداتی است.

در حال حاضر فروشگاه های تائید شده از طرف انجمن ارگانیک ایران اقدام به فروش محصولات ارگانیک میکنند که دارای لوگو و گواهی ارگانیک هستند و میتوانید با خیال راحت از این محصولات استفاده کنید.

محصولات دامی و حیوانی سهم کمتری از بازار محصولات ارگانیک را دارند به طوریکه این محصولات فقط شامل بخش بسیار اندکی مرغ و تا قسمتی ماهی ارگانیک هستند. اما به تازگی گوشت گوسفند ارگانیک با قیمت سرسام آور کیلویی یک میلیون تومان در نقاطی از کشور فروخته میشود که بخش بسیار کمی از بازار را پوشش می دهد.

محصولات ارگانیک در کشور های همسایه

ایران نسبت به کشور های اطراف در کشت محصولات ارگانیک سرعت بیشتری داشته  و با وجود اینکه در منطقه کشت جدی در زمینه محصولات ارگانیک وجود ندارد اما نسبت به افغانستان و عراق وضعیت بهتری داریم.

وضع ما از کشور های همسایه بهتر است اما در آسیا و همچنین در جهان هیچ حرفی برای گفتن نداریم و اصلا وضعیت مناسبی نداریم. دلیل این امر شاید نداشتن سیاست گذاری های مناسب دراین زمینه بوده است .

یکی از دلایل رشد مطلوب کشت ارگانیک در بسیاری از کشورها سوبسید سبز است، یعنی کشاورز خیالش راحت است، که اگر محصولش را نخرند، سوبسید سبز می­ گیرد، که چیزی شبیه وام میباشد.

برای خرید با اطمینان محصولات ارگانیک اینجا را کلیک کنید

آخرین مطالب آرتیشو مشاهده تمام مطالب

© - شرکت وایا پرداز پارسیان زاگرس. آدرس : کرمانشاه ، بلوار گلریزان ، ساختمان آرتیشو - تلفن: 38357461-083