logo

مصرف روغن دنبه و خواص بی نظیر آن برای سلامتی انسان

۱۹ اسفند ۱۳۹۷ 0
مصرف روغن دنبه و خواص بی نظیر آن برای سلامتی انسان

شاید تا به حال شنیده باشید کسانی که در روستاها زندگی می کنند به دلیل استفاده از محصولات سالم و طبیعی از طول عمر بیشتری برخوردارند و سالم تر زندگی می کنند. یکی از این محصولات روغن دنبه می باشد، در صورتی که درست و اصولی استفاده شود می تواند خواص مفیدی را برای سلامتی به همراه داشته باشد.

روغن دنبه

روغن از خوراکی های اصلی در وعده های غذایی می باشد که رابطه مستقیمی با سلامت انسان دارد. به طور مثال استفاده از روغن نباتی می تواند برای سلامتی بدن مضر باشد وآن را به خطر بیندازد و عامل بیماری های قلبی و عروقی، سکته و غیره  شود. در حالی که مصرف روغن دنبه می تواند در بهبود و جلوگیری از انواع بیماری ها مفید باشد همچنین نقش حائض اهمیتی در کاهش وزن و لاغر شدن داشته باشد.

علاوه بر تمام مواردی که گفته شد روغن دنبه می تواند نسبت به سایر روغن ها از لحاظ اقتصادی به صرفه تر باشد. چرا که این امکان را به شما می دهد که خودتان آن را در منزل تهیه کنید و از عطر و طعم آن در غذاهایتان لذت ببرید.

در ادامه آرتیشو رو دنبال کنید تا از هر آنچه که باید در باره روغن دنبه بدانید مطلع شوید.

روغن دنبه از دیدگاه طب جدید و طب قدیم:

بسیاری از متخصصان تغذیه باور دارند استفاده مکرر از روغن دنبه باعث ایجاد بیماری های قلب و عروق می شود و برای مصرف خوراکی و تغذیه گزینه مناسبی نمی باشد. در حالی که متخصصان طب باوری عکس این موضوع را دارند و معتقدند که مصرف روغن دنبه می تواند بیماری ها را کاهش دهد و از ایجاد برخی از بیماری ها جلوگیری می کند.

البته در صورتی می توانید از نتایج مثبت روغن دنبه  بهره مند شوید که عادت های بد شهری مانند تنبلی و کم تحرکی را کنار بگذارید و آن را از راه درست و مناسب تهیه کنید. در صورتی که موارد ذکر شده رعایت نگردد زمینه ساز بسیاری از بیماری های قلبی و گرفتگی رگ ها، افزایش فشار خون  می شود.

به عنوان مثال مصرف روغن دنبه توسط اسکیموها نه نتها برای آن ها مضر نمی باشد بلکه باعث می شود طول عمر آن ها افزایش پیدا کند.

چرا روغن دنبه برای سلامتی مفید است؟

از دیرباز این باور وجود داشته که مصرف خوراکی هایی سلامت انسان را افزایش می دهد و به سلامت کمک می کند که از طبعی گرم برخور دار هستند. مصرف روغن دنبه نیز به دلیل طبع گرم آن توصیه می شود.

به دلیل اینکه روغن دنبه به نسبت سایر روغن ها بهتر و راحت تر هضم می شود (باعث می شود اسید معده بیشتر ترشح شود) می تواند برای سرخ کردن مناسب تر باشد پس سعی کنید همواره از آن برای سرخ کردنی هایتان استفاده کنید.

مصرف به جا و درست از روغن دنبه سبب کنترل چربی خون می گردد و باعث می شود کلسترل های بد خون به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.

مصرف روغن دنبه شما را قادر می سازد به اندام دلخواه خود دست پیدا کنید چرا که همان گونه که قبلا نیز اشاره کردیم مصرف این روغن به کاهش وزن و بالعکس و رسیدن به  تناسب اندام  کمک می کند.

یکی دیگر از معجزات این روغن درمان افسردگی و آرامش اعصاب می باشد.

مصرف روغن دنبه در شفاف شدن و زیبایی صورت موثر است.

از دیگر خاصیت های روغن دنبه در کنار روغن حیوانی، سم زدایی می باشد که سبب پاکسازی روده ها می شود.

از آنجایی که دام از گیاه تغذیه می کنند، روغن دنبه منبع با ارزشی از ویتامین ها و اسید های چرب گیاهی می باشد که ایمنی بدن را در برابر بیماری ها افزایش داده است.

مصرف روغن دنبه برای چه کسانی توصیه نمی شود:

  • افرادی که سن آن ها بیشتر از پنجاه سال می باشد.
  • افرادی که دارای مشکل قلبی و کلسترل بالا هستند.
  • افرادی که فعالیت و تحرک ندارند.

به این دسته از افراد توصیه می شود به جای مصرف روغن دنبه از روغن های کنجد و یا روغن زیتون استفاده کنند.

روغن دنبه رامی توان به صورت های متفاوت تهیه کرد که برخی از آن اشاره خواهیم کرد

 

راه اول:

دنبه : ۴ کیلو گرم

ماست: ۲ لیوان

سرکه : ۱ لیوان

هل سبز: ۱۴ عدد

پیاز: ۱ عدد

زرد چوبه:۱ قاشق غذا خوری

دنبه را به صورت قطعات کوچک برش بزنید یا آن را چرخ کنید، دنبه در قابلمه بزرگی بریزید و روی حرارت قرار دهید و مواد بالا را به جز زردچوبه به آن اضافه کنید تا آب شود وقتی که رنگ آن طلایی شد زردچوبه به آن بیفزایید و به مدت یک دقیقه آن را تفت دهید سپس زیر حرارت را خاموش کنید. وقتی که کمی از حرارت افتاد آن را از صافی عبور دهید و بعد از اینکه کاملا خنک شد روغن را در یک ظرف در بسته در یخچال قرار دهید.

راه دوم:

دنبه : ۴ کیلو

سرکه: ۴ لیوان

ماست: ۳ لیوان

گلاب: ۱ لیوان

سیب: ۲عدد

پیاز: ۲عدد

دنبه را ریز یا چرخ کرده و آن را روی شعله قرار دهید، وقتی که شروع به روغن انداختن کرد سرکه را به آن اضافه کنید بعد از گذشت مدتی ماست را هم اضافه کنید. برای اینکه روغن دنبه بو و مزه دلچسب و بی نظیری داشته باشد کافی است در ده دقیقه آخر سیب، پیاز و گلاب را به آن بیفزایید.

راه سوم:

دنبه : ۵ کیلوگرم

پیاز: ۱ عدد درشت

سیر: ۷ عدد

آبلیمو: یک سوم استکان

سرکه: نصف استکان

گلاب: ۱ لیوان

سیب: ۱عدد

ماست: یک استکان

ابتدا دنبه را خورد کنید (چرخ کنید) پیاز ها را برش بزنید و پوست سیر ها را نیز بکنید، همه را ترکیب کرده و روی حرارت قرار دهید و اجاره دهید تا شروع به آب شدن کند. در همین حین باقی مواد را نیز به آن اضافه کنید.

 نکاتی در باره تهیه روغن دنبه

  • اضافه کردن زردچوبه باعث می شود رنگ روغن زیبا تر به نظر آید.
  • در نظر داشته باشید که حرارت در طول تمامی مراحل  باید ملایم باشد و باید در برابر آن صبور عمل کنید.
  • استفاده از ادویه های خوشبو مانند هل، دارچین و گلاب  از بوی بد روغن دنبه جلوگیری می کند.
  • جهت شفافیت روغن کافی است آن را از صافی عبور دهید.

 

برچسب ها:
آخرین مطالب آرتیشو مشاهده تمام مطالب

© - شرکت وایا پرداز پارسیان زاگرس. آدرس : کرمانشاه ، بلوار گلریزان ، ساختمان آرتیشو - تلفن: 38357461-083