logo

روغن شحم گاو و خاصیت های اعجاب انگیز آن برای سلامت انسان

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ 0
روغن شحم گاو و خاصیت های اعجاب انگیز آن برای سلامت انسان

شحم در گذشته به چربی های اطراف گوشت گاو اطلاق می شود. روغن شحم گاو در واقع همان روغن پیه است با این تفاوت که از چربی های اطراف قلوه گاه گاو گرفته می شود، روغن حاصله از این قسمت بسیار نرم و لطیف می باشد و سریع آب می شود.

روغن شحم گاو

چربی هایی در اطراف قسمت های متفاوت بدن گاو تشکیل می شود که به پیه یا پی معروف هستند. از این چربی ها می توان روغن تهیه کرد که به آن ها روغن پیه می گویند.

لطافت روغن شحم گاو به اندازه ای است که می تواند با حرارت بسیار اندکی آب شود. حتی در صورتی که در معرض سرما و دمای پایین قرار گیرد در برابر سفت شدن مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و به سختی سفت می شود.

از دیگر خصوصیات این روغن می توان به بوی آن اشاره کرد چرا که در مقایسه با سایر روغن های حیوانی از بوی کمی برخوردار است.

در این مقاله می خواهیم شما دوستان آرتیشویی را بیشتر با روغن شخم گاو و خواص شگفت انگیز آن آشنا کنیم.

روغن شحم گاو بر خلاف سایر روغن های صنعتی که در رگ ها بسته می شوند، نه تنها در بدن و زیر پوست رسوب نمی کند بلکه باعث می شود روغن هایی که در بدن شما رسوب و انباشته شده را با خود ترکیب کرده و کم کم از بین ببرد. بنابراین این روغن را می توان جایگزین مناسبی برای روغن های صنعتی دانست.

استفاده از روغن چربی قلوه گاه گاو در سرخ کردنی و انواع پلو و خورشت هیچ گونه محدودیتی نخواهد داشت و می توانید در تمامی مصارف روزمره از آن استفاده کنید. اما باید در نظر داشته باشید که مصرف آن برای افراد مسن و بالای پنجاه سال مضر و پیشنهاد نمی شود .

خواص روغن شحم گاو از دیدگاه طب سنتی روایات

در طب سنتی و روایات مصرف روغن پیه به خصوص روغن پیه قلوه گاه (روغن شحم گاو) به دلیل لطافت آن مورد تاکید واقع شده است و اهمیت ویژه ای دارد، چنان که انسان قادر نخواهد بود به آسانی از خواص آن چشم پوشی کند. طبق روایتی از پیامبر اکرم (ص) شحم گاو به دوا تشبیه شده است (گوشتش مرض، شیرش شفا و شحم آن دوا می باشد. طب النبی صفحه ۲۷).

با تمام این تفاسیر می توان گفت که روغن شحم گاو خواص دارویی نیز دارد که ممکن است بسیاری از مردم از آن آگاهی نداشته باشند. بنا به روایتی از امام صادق علیه السلام سوال پرسیده شد که چه چربی (شحم) وجود دارد که به همان میزان ، بیماری از بدن دفع شود؟ امام علی علیه السلام پاسخ داد: شحم گاو می باشد.

علاوه بر موارد فوق از گفته ها و تجربیات آیت الله تبریزیان می توان اینگونه نتیجه گیری کنیم که روغن شحم گاو نقش بسزایی در در بهبود بیماری فشار خون و چربی خون ایفا می کند و قادر است چربی های غیر مفید را از بدن دفع کند.

البته روغن شحم گاو نیز مانند روغن های هم خانواده خود (حیوانی) زمانی برای بدن و سلامتی ضرر ندارد و مفید واقع می شود که تنبلی و بی تحرکی را کنار بگذارید. به کسانی که بیماری چربی خون وفشار خون دارند و از فعالیت و تحرک کمی برخوردارند، مصرف این روغن خیلی پیشنهاد نمی شود. همچنین نباید در مصرف آن افراط کرد.

بنابراین طبق روایات و احادیث اینگونه برداشت می شود:

 1. به بیماران، مصرف شحم گاو توصیه می شود.
 2. قرائت قرآن در کنار روغن حیوانی فواید بسیاری در سلامتی انسان دارد.

از دیگر تاثیرات روغن چربی قلوه گاه گاو به نقل از امام صادق (ع) :مصرف این روغن در کنار برنج در پرورش عضلانی و دلخواه بدن موثر است.

خاصیت ها  و فایده های روغن شحم گاو برای بدن

روغن-شحم-گاو

 • باعث تقویت و رشد بافت عضلانی بدن می شود.
 • تقویت کننده ی استخوان می باشد و به افرایش رشد آن کمک می کند.
 • سیستم دفاعی بدن را تقویت می بخشد.
 • فشار خون را کاهش می دهد.
 • سبب می گردد عروق و رگ های بسته ی خون باز شود.
 • آب شدن چربی های اضافه بدن از جمله چربی زیر شکم.
 • توان و انرژی را در بدن افزایش می دهد.
 • مانع جذب سموم بدن می شود به بیانی آن ها را دفع می کند.
 •  محافظت از تناسب اندام

 

در کشور سوئیس دارویی به نام سلدرین وجود دارد که توسط متخصصان روماتولوژیست و ارتوپد به بیماران پیشنهاد می شود، جالب است بدانید ماده اصلی به وجود آورنده ی این دارو چربی (پیه) گاو می باشد. این دارو حاصل از تحقیقات کاربردی کشورهای غربی بر احادیث ما می باشد. در حالی که توسط مردم کشور ما خیلی مورد توجه قرار نگرفته و با قیمت بسیار پایین به کشور های دیگر صادر می شود.

طرز تهیه روغن شحم گاو:

 • سه کیلو چربی قلوه گاه گاو
 • نمک به مقدار کافی
 • سه عدد پیاز
 • سه عدد سیب
 • چند حبه سیر
 • یک لیوان سرکه انگور یا آبلیموی طبیعی
 •  ادویه یک قاشق مربا خوری (گل محمدی و میخک، زردچوبه و هل )

ابتدا پیه ها را تمیز کنید و بشویید سپس به آن ها مقداری نمک بزنید و بگذارید در همان وضعیت استراحت کند. آن گاه پیه ها را چرخ کرده و پیاز ها و سیب ها (بدون پوست، مغز و دانه) یک لیوان سرکه و سیر و ادویه های ذکر شده را به آن اضافه کنید آن را درون قابلمه ای ریخته و روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید. به یاد داشته باشید که در طول آب شدن چربی به طور مداوم آن را هم زده تا به ته قابلمه نچسبد. در مرحله آخر که چربی ها آب شدند آن هارا صاف کنید و زمانی که سرد شد، در یخچال قرار دهید.

نکته اول: به دلیل این که شحم گاو بینهایت لطیف است و ممکن است بسوزد به همین دلیل بهتر است که در ازای هر کیلو چربی دویست گرم چربی احشاء (هر آنچه که در سینه و شکم باشد اعم از دل و جگر و معده و روده) گاو به آن بیفزایید.

نکته دوم: به منظور گرفتن بوی بد روغن شحم گاو می توانید از بعضی سبزیجات برای این منظور استفاده کنید.

 

 

برچسب ها:
آخرین مطالب آرتیشو مشاهده تمام مطالب

© - شرکت وایا پرداز پارسیان زاگرس. آدرس : کرمانشاه ، بلوار گلریزان ، ساختمان آرتیشو - تلفن: 38357461-083