logo

تشخیص روغن حیوانی اصل

۲۲ دی ۱۳۹۷ 0
تشخیص روغن حیوانی اصل

روغن حیوانی یا کره حیوانی از قدیم الایام بخش جدا نشدنی از رژیم غذایی ایرانیان بوده. بطوریکه قبل از اینکه روغن های گیاهی به وجود بیایند، روغن حیوانی به عنوان غذای اصلی انسان ها بوده. اما تشخیص روغن حیوانی اصل چگونه است؟ تفاوت روغن حیوانی اصل و تقلبی چیست؟ آرتیشو در ادامه مقاله به این موارد میپردازد با ما همراه باشید.

روغن حیوانی چه کاربردی دارد؟

روغن حیوانی پر مصرف ترین روغن در قدیم بوده اما با گذشت زمان این روغن بسیار ارزشمند جای خود را در آشپزخانه ها از دست داد و فقط برای غذاهای خاصی از آن استفاده میشود.

روغن حیوانی نه تنها برای پخت و پز یک روغن ایده آل به حساب می آید بلکه برای بسیاری از بیماری ها نیز کاربرد دارویی دارد. به طوریکه برای استحکام استخوان ها، افزایش اشتها و کمک به هضم غذا و بسیاری موارد دیگر بسیار مفید است.

خواص روغن حیوانی

روغن حیوانی یک منبع خالص از چربی به حساب می آید که شامل ۶۲ درصد چربی اشباع شده و مابقی چربی غیر اشباع است.

در دهه های گذشته با توجه به تبلیغات منفی ای که برای این روغن از سوی تولید کنندگان روغن های گیاهی شده بود روغن حیوانی را یک چربی ناسالم برای بدن میدانستند اما اخیرا با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه متخصصات تغذیه این روغن را روغنی بسیار مناسب برای بدن میدانند به صورتی ترکیبی از هر دو روغن حیوانی و روغن های گیاهی را یک ترکیب ایده آل برای سلامتی بدن معرفی میکنند.

تمامی موارد ذکر شده برای روغن حیوانی اصل بوده و حتما در زمان استفاده از روغن حیوانی باید از اصل بودن آن مطمئن شد.

در ادامه بهترین روش های تشخیص روغن حیوانی اصل را ارایه میدهیم و به شما آموزش میدهیم به چند روش ساده در خانه از اصل بودن روغن حیوانی مطمئن شوید.

مزایای روغن حیوانی برای بدن :

روغن حیوانی اصل علاوه بر داشتن منابع غنی ویتامین های A  و  E و K ، این روغن حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶ و ۹ است که علاوه بر تاثیر بر عملکرد قلب بر روی مغز نیز تاثیر مثبت دارد.

برخلاف دیگر روغن ها، روغن حیوانی اصل غنی از اسید بوتریک است که این اسید چرب به طور عادی در سیستم گوارش یک انسان سالم و  در روده ها تولید می شود. باکتری های مفید روده فیبر را به اسید بوتریک تبدیل کرده و موجب پشتیبانی از دیواره های روده و همچنین تولید انرژی می شوند. با خوردن مقادیر کافی از روغن حیوانی بدن تان را در تولید این ماده کمک خواهید کرد. سیستم های گوارشی ناسالم اسید بوتریک تولید نمی کنند

تشخیص روغن حیوانی اصل

برای تشخیص روغن حیوانی اصل روشهای متعددی وجود دارد که با استفاده از آنها میتوان به درصد خلوص این روغن پی برد. اکثر این روش ها نیاز به مواد شیمیایی دارند که  شاید در خانه به آسانی قابل دسترس نباشند اما ما در اینجا ۴ روش برای تشخیص روغن حیوانی اصل به شما ارایه میدهیم که تا حدودی بتوان روغن حیوانی اصل را از تقلبی تشخیص دهید:

۱- تشخیص وجود روغن نباتی

مواد مورد نیاز: یک بطری شیشه ای روشن، مقداری شکر

روش: یک قاشق چای خوری روغن ذوب شده را داخل بطری بریزید یک حبه قند یا مقداری شکر اضافه کنید و به خوبی به هم بزنید تا مخلوط شود. درب بطری را ببندید و اجازه دهید ۵ دقیقه در دمای اتاق بماند.

اگر بعد از ۵ دقیقه ته ظرف قرمز رنگ شد نمونه شما حاوی روغن نباتی بوده

۲- تست با روغن نارگیل:

مقداری روغن حیوانی ذوب شده را با روغن نارگیل مخلوط کنید و سپس ظرف را در یخچال قرار دهید.

پس از منجمد شدن روغن اگر روغن ها از جدا شدند و در دو لایه جدا از هم قرار گرفتند روغن حیوانی تقلبی است

۳- حرارت بدن:

روغن حیوانی اصل باید روی حرارت دست زود آب شود و اگر دو نمونه روغن داشتید آن روغنی که زودتر از دیگر روی دست آب شود اصل تر است و باید روغن روی دست که آب شده مانند کرم نباشد زود جذب شود.

۴-عطر و طعم روغن حیوانی اصل

روغن باید بو و مزه و رنگ زرد داشته باشد بوی عطر روغن را داشته باشد و درون دهان زود آب شود و رنگش زرد باشد. البته باید توجه داشت که روغن حیوانی گاوی زرد رنگ ولی روغن حیوانی بزی و گوسفندی سفید رنگ است

البته از بین موارد گفته هیچکدام روش مطمئنی برای تشخیص نیست . در واقع هیچ تست قابل اطمینانی بجز روش آزمایشگاهی برای تشخیص صد در صدی اصل بودن روغن حیوانی وجود ندارد

با توجه به موارد گفته شده بهترین راه خرید از برند های مطمئن در روغن حیوانی است.

برای خرید روغن حیوانی اصیل کرمانشاهی اینجا را کلیک کنید

برچسب ها:
آخرین مطالب آرتیشو مشاهده تمام مطالب

© - شرکت وایا پرداز پارسیان زاگرس. آدرس : کرمانشاه ، بلوار گلریزان ، ساختمان آرتیشو - تلفن: 38357461-083